50 éve adták át a Zugligeti Libegőt
A Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszönti a Zugligeti Libegő átadásának 50. évfordulóját. Az alkalmi bélyeg 50.000 példányban, Hefelle Glória grafikusművész tervei alapján az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt.-ben készült. Megvásárolható a Filapostán, a filatéliai szakszolgálatokon, egyes postahelyeken és a www.posta.hu-n.
A mai libegőhöz hasonló első műszaki megoldás rajzait még 1930-ban, ifj. Hantos István mérnök terjesztette a fővárosi döntéshozók elé és 1933-ban éppen a Zugligetből a János-hegyre vezető kábelvasút dokumentációit kezdte előkészíteni azzal a céllal, hogy a kirándulni, vagy sportolni vágyók gyorsabban eljuthassanak a János-hegyre.
A tervezés során megkereste a világhírű lipcsei Bleichert és Társa céget, amely pozitív szakvéleményt adott a zugligeti tervekre, és hamarosan a magyar hatósági eljárások is megindulhattak. A minisztérium kivitelezési tervet adott ki a munkák megkezdéséhez, de a megvalósítás lelassult, és a második világháború kitörésével a tervek meghiúsultak.
1967-ben került ismét szóba a Hantos-féle tervek szerinti drótkötélpálya ötlete. Az építkezést 1969. március 24-én kezdték meg. A speciális drótkötelet és a függőszékeket Ausztriából szerezték be, de amit lehetett idehaza állítottak elő. Végül, hogy a János-hegyi kötélpálya név ne ijessze el az utasokat, ötletpályázatot írtak ki az új eszköz nevére, így keresztelték az új közlekedési eszközt „libegő”-re. Az átadásra 1970. augusztus 20-án került sor.
Az alkalmi bélyegkép főmotívuma a csodálatos környezetben üzemelő Zugligeti Libegő. Az alkalmi borítékon a János-hegyi végállomás épülete, míg az alkalmi bélyegzőn egy függőszék stilizált rajza látható.