Természeti értékeink 2020
A Magyar Posta 2020. évi Természeti értékeink témában megjelenő bélyegsorozatának négy címletén a tavaszi álganéjtúró, a bíbor kasvirág, a tatár juhar és a süllő szerepel. Míg a bélyegképek külön mutatják be az egyes természeti értékeket, a grafikai kompozíció szinte egy térbe helyezi el a különböző elemeket. A bélyegsort Petényi Tibor Z. grafikusművész tervei szerint az ANY Biztonsági Nyomda gyártotta. A bélyegek vegyes ívekben, fajtánként 30.000 példányban készültek. Az újdonság megvásárolható a Filapostán, a filatéliai szakszolgálatokon, az egyes postahelyeken és a www.posta.hu-n.
Az év rovara: Tavaszi álganéjtúró (Trypocopris vernalis) • A csaknem egész Európában előforduló rovar hazánkban is sokfelé él. Lebontó tevékenysége miatt szerepe létfontosságú. Nappal táplálékot és párt keres; párás, napos időben repül is. Magyarországon az álganéjtúróknak 6 faja él.
Az év gyógynövénye: Bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) • Észak-Amerikából származó, hazánkban is termesztett növény. Immunerősítő, baktérium- és vírusellenes hatású gyökerét és föld feletti részét belsőleg megfázás esetén, külsőleg kisebb sebek kezelésére alkalmazzák.
Az év fája: Tatár juhar (Acer tataricum) • Az erdőssztyepp jellemző fafaja, mely a honfoglaló őseink útvonalán is elterjedt. Alföldünkön mára sajnos erőteljesen visszaszorult. Ökológiai szempontból is jelentős fafaj, mert könnyen bomló avarjával fontos szerepet tölt be a talajvédelemben.
Az év hala: Süllő (Sander lucioperca) • A nagyra növő, megnyúlt testű hal hazánkban széles körben elterjedt. A halevő faj a horgászok körében a legnemesebb ragadozóként ismert. Húsa szálkamentes, kiváló minőségű, a halgasztronómia egyik legkedveltebb alapanyaga.Az alkalmi borítékon a négy elem alkotta kompozíció, míg a bélyegzőben Magyarország kontúrvonala szerepel.