250 ÉVE SZÜLETETT CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY

Születésének 250. évfordulója tiszteletére alkalmi bélyeg kibocsátással köszönti a Magyar Posta Zrt. Csokonai Vitéz Mihályt. Az újdonság Bódi Katalin tervei alapján 40.000 példányban az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt.-ben készült. 2023. május 9-től kapható az elsőnapi postákon, a Filapostán, továbbá megrendelhető a Magyar Posta internetes áruházából is.

A képen a 250 ÉVE SZÜLETETT CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY bélyeg látható

Csokonai Vitéz Mihály (1773–1805) a magyar felvilágosodáskori irodalom egyik legjelentősebb költője. A Debreceni Református Kollégium diákjaként tett szert széles körű műveltségre, és már kamaszkorától költőként tartották számon. Később már a Kollégium tanáraként bár diákjai szerették, korát meghaladó pedagógiai módszerei miatt rossz szemmel néztek rá és elbocsátották. Sárospatakon rövid ideig jogot hallgatott, de sosem szerzett oklevelet. 1796 őszén Pozsonyba érkezett, ahol verses újságját, a Dié-tai Magyar Múzsát indította el, majd anyagi támogatás hiányában 1797-ben Komáromba utazott, ahol Nyájas Múzsa címen tervezett folyóirat-kiadást. Pártfogókra viszont itt sem lelt. Egy rövid időre Csurgón kapott helyettes tanári állást, és a rendezettebb körülmények termékennyé is tették az időszakot. 1800-ban, gyalog indult haza Debrecenbe. A nélkülöző, súlyosan elszegényedett költő több civil állásra is jelentkezett, ám terveit nem tudta megvalósítani. Az 1802-es debreceni tűzvészben leégett házuk szinte földönfutóvá tette. 1805-ben Nagyváradra utazott, ahol Rhédey Lajos gróf feleségének temetésén vett részt, és maga olvasta fel Halotti versek című költeményét. Feltehetőleg ekkor hűlt meg, majd kapott tüdőgyulladást, amibe belehalt. A stílusszintézis, melyet Csokonai költészete jelent, egyedülálló a maga korában. A különböző stílusirányzatok széles eszköztára, és a lírai műfajok sokasága is jellemezte költészetét. Korának szinte minden irányzatához és műfajához kapcsolódott. Klasszicista gondolati ódái éppoly maradandóak, mint szentimentalista elégiái. Rendkívüli tehetségről tanúskodnak a népiesség jegyeit mutató helyzetdalai és rokokó szerelmi dalai. Lírája mellett jelentősnek mondhatók vígeposzai és drámái is. (Forrás: nkp.hu)
A bélyegképen látható grafikai kompozíción Csokonai Vitéz Mihály portréja látható. Az alkalmi boríték fő motívuma a líra hangszert ábrázoló grafika, mely a bélyegképen is szerepel. Az elsőnapi bélyegzésű alkalmi borítékon (FDC) található bélyegző lenyomatának fő eleme a költő aláírása.

Kapcsolódó szolgáltatások ikon

Terméktulajdonságok

  • Megrendelési kód:
    2023140010011 (bélyeg)
    2023140060012 (FDC)
  • Megjelenés:
    2023. május 9.
  • Névérték:
    545 Ft (Megjelenéskor Belföld ajánlott papíralapú okirattal szolgáltatás címletként használható.)
  • Nyomdai eljárás:
    ofszet
  • Példányszám:
    40.000 db (50 bélyeg/5 vonalkód/ív)
  • Perforálási méret:
    40 x 30 mm
  • Papírfajta:
    Fehér, famentes felületkezelt enyvezett bélyegpapír, optikai fehérítővel
  • Gyártó:
    ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. (bélyeg), Pátria Zrt. (boríték)
  • Forrás:
    © Cultiris / Magyar Tudománytörténeti és Egészségtudományi Intézet
  • Tervező:
    Bódi Katalin

Linkek: